Azure Üzerinde Resource Group ve Network Subnet Oluşturma

By | 11/02/2016

Merhaba arkadaşlar,

Azure üzerindeki kaynakları kullanmadan önce bazı kaynakları önceden oluşturup sanal sunucularınızı oluşturuken bu kaynakları kullanmalarını sağlayarak dizaynını sizin yaptığınız bir network ve disk yapısı kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Ben bu şekilde çalışmanızı tavsiye ederim.

Bu tip kaynaklara Azure üzerinde Resource Group adı verilmektedir. Bu makalemizde yeni bir Network Resource Group oluşturarak bu network altında farklı network subnetleri oluşturmayı sizlere anlatacağım.

Yeni Azure portala erişelim https://potal.azure.com adresine erişeli ve sol taraftaki menüde Resource groups başlığını seçelim.

Azure_Part2_01Add butonu ile Resource Group oluşturma adımını başlatınız.

Azure_Part2_02Resource group nem bölümüne daha sonra bu RG neye refere ettiğini kolayca anlayabileceğiniz bir isim yazalım. Ben burada genellikle büyük harf kullanmaya dikkat ediyorum. Bu Resource Group’un adını oluşturmuş olduğum Azure Datacenter lokasyonunun adı ile oluşturacağım. (Bu isim daha sonra iki Azure Datacenter arasında Site to Site VPN yapısı kuracağımız yapıda çok işimize yarayacak.)

Resource Group Name: RGWESTEUROPE

Subscription bölümünde Azure Pass seçelim.

Resource group location bu bölümde Resource Groupun oluşturulacağı Azure Data Center’i seçiyoruz. Ben West Europe üzerinde seçiyorum burada.

Azure_Part2_03Resource Group oluşturma işlemi tamamlandı.

Azure_Part2_04Şimdi oluşturmul olduğumuz bu Resource Group altında yeni bir Virtual Network oluşturacağız. New butonuna basalım ve yeni bir Virtual Network oluşturacağız.

Azure_Part2_05Networking tabına gelelim ve Virtual Network seçelim.

Azure_Part2_06Select a deployment model bölümünce Classic tipini seçelim ve Create butonuna tıklayalım.

Azure_Part2_07Network’ümüze bir isim veriyoruz, ben burada VMNETWORK dedim.

Address space bölümüne geldiğimizde default görünüm aşağıdaki olacaktır.

Azure_Part2_08Address space CIDR block bölümünde kullanmak istediğimiz IP blogunu belirleyeceğiz. 10.0.1.0/16 yaptım.

Subnet name bölümüne bu network’ü uygulama sunucularıma kullandırtacagım için Apps yazdım.

Subnet CIDR block bölümüne ise bu IP subnetine kaç adet IP dağıtılacağını belirtiyorum. 10.0.1.0/27 ile IP dagıtım sayısını belirlemiş oldum.

Ok ile buradaki işlemi tamamlayabilirsiniz.

Azure_Part2_09Resource Group tabına gelip daha önce oluşturmuş olduğumuz RGVNET isimli Resource group altında oluşturmak istediğimizi bildirelim, daha sonra Locaiton’a gelip West Europe seçip Create butonuna basarak VMNETWORK’ün oluşturulmasını sağlayalım.

Azure_Part2_10VMNETWORK altında yeni network Subnetleri Ekleme:

All resources altında yeni oluşturmuş olduğumuz VMNETWORK’ü bulalım ve özelliklerine erişelim.

Azure_Part2_11VMNETWORK ayarları aşağıdaki gibi gözükecektir. Setting bölümü altındaki Subnets bölümüne erişelim.

Azure_Part2_12Subnets’e erişelim.

Azure_Part2_13Subnets altında ilk kurulumda oluşturmuş olduğumuz Apps isimli Subnet’i görebilirsiniz. Subnets bölümündeki Atrı butonunu kullanarak yeni bir Subnets oluşturma işlemini başlatalım.

Azure_Part2_14Add ile yeni subnet oluşturma işlemini başlatalım ama önce Apps’in özelliklerine erişip yeni subnet’i hangi IP adresinden den başlatabileceğimizi öğrenelim. Aşağıdaki resimde 27 IP atanmış diyor ama sistemin rezerve ettiği bazı IP adresleri var bu sebeple ikinci Subnets’te kullanabileceğiniz IP adresi başlangıcı için önce bunu kontrol etmeliyiz.

Azure_Part2_15Apps Subnet’i 10.0.1.0 – 10.0.1.31 ‘e kadar rezerve etmiş bu alanı kullanacak. Biz ikinci Subnet’İn başlangıcını 10.0.1.32 ile başlatmamız gerekiyor.

Azure_Part2_16Aşağıdaki ekranda Name’e Subnet Name adını yazalım. Address range (CIDR block) bu subnet’in genişliğini belirleyebilirsiniz.

Azure_Part2_17Name’e Data, Adres Range ise 10.0.1.32/27 yazarak 27 adet IP adresi içermesini istedim. Address range tabından çıktıktan sonra bitiş IP adresi aşağıdaki gibi gözükecektir. Bir sonraki Subnet’i bu IP adresinden bir sonraki IP adresi ile başlatmanız gerektiğini unutmayınız.

Ok ile yeni Subnet oluşturma işlemini tamamlayalım.

Azure_Part2_18Subnet aşağıdaki gibi eklenmiş olacaktır.

Azure_Part2_19Diğer Subnetlerinizde eklediğimizde buranın en son görünümü aşağıdaki gibi olacaktır.

Azure_Part2_20

Resource Group ve Network Subnet oluşturma işlemi sorunsuz olarak tamamlanmıştır. Bu aşamdan sonra yeni sunucularınızı oluştururken bu Resource Group’u seçebilir ve istediginiz network Subnet’ini seçerek oradan bir IP adresi alıp çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde buradaki bilgilerimizi ve Azure Power Shell’i kullanarak Power Shell üzerinden yeni bir sanal sunucu oluşturma işlemi gerçekleştireceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.