VMware ESXi 5.1 Kurulumu – Bölüm-2 (vSphere Client Kurulumu ve ESXi 5.1 Tanıtımı)

By | 01/12/2013

Merhaba arkadaşlar VMware makale serimizin ikincisi ile yine beraberiz. Bu makalemizde bir önceki makalemizde fiziksel host sunucu üzerine kurulumunu yapmış olduğumuz ESXi 5.1 host sunucumuza uzaktan nasıl bağlabileceğimizi anlatmaya çalışacağız. 

ESXi 5.1 host işletim sistemine konsole erişiminde çok fazla bir şey yapamıyorduk peki bu sunucuyu nasıl yönetecegiz?

Bu iş için ihtiyacımız olan şey vSphere Client yazılımı. Bu yazılım ESXi host işletim sistemi yüklü sunucularımız üzerindeki her türlü yönetim işlemini grafik arayüz ile yapmamızı sağlayan aracı bir programdır. Sunucumuzu Power CLI isimli program aracılığı ile komut satırından’da yönetebiliriz.

vSphere Client yazılımına ait kurulum dosyalarını daha önce kurmuş olduğumuz ESXi 5.1 sunucumuza herhangi bir internet browser programı ile erişerek bilgisayarımıza indirebiliriz.  

Ben ESXi 5.1 host sunucuma vermiş olduğum sabit IP ile 443 nolu port’tan https://192.168.242.20 eriştiğimde aşağıdaki web sitesi beni karşılayacaktır.

Donwload vSphere Client linki yardımı ile yazılımın kurumum dosyalarını indirip bilgisayarınıza bu yazılımı yükledikten sonra ESXi 5.1 host sunucunuza erişip yönetmeye başlayacağız. Dosyayı indirelim ve kurulum işlemini başlatalım. 

ESXiKurulumB2 (2)

Vmware vSphere Client 5.1 Kurulumu

Yazılımın kurulum dosyasını indirmiştiniz kuruluma başlayalım. Yine zor bir iş yok Next Next ile bitecek kurulum işlemleri.

Aşağıdaki ekranda kurulum dilini seçelim.

ESXiKurulumB2 (3)

ESXiKurulumB2 (4)

Lisans sözleşmesini onaylayalım.

ESXiKurulumB2 (5)Kurulum lokasyonunu seçip ilerleyelim.

ESXiKurulumB2 (6)

Install butonu kurulum işlemini başlatabilirsiniz.

ESXiKurulumB2 (7)

Gördüğünüz gibi çok kısa bir sürede kurulum işlemleri sorunsuz olarak bitti ve aşağıdaki gibi VMware vSphere Client icon’u desktop’umuzda oluşturuldu.  

ESXiKurulumB2 (8)

vSphere Client yazılımı ilk bağlantı ekranı aşağıdaki resimdeki gibi gelecektir. IP address / Name kısmına bağlanmak istediğiniz ESXi 5.1 Host sunucunuza ait erişim için gerekli isim veya IP adresini yazınız. Username kısmına ESXi hostumuzun admin user’I olan root, şifre bölümüne ise root kullanıcı hesabının şifresini yazarak ESXi 5.1 host sunucunuza erişebilirsiniz.

ESXiKurulumB2 (9)

Ben sunucumun için DNS üzerinde bir Host A kaydı henüz oluşturmadığım için aşağıdaki gibi IP adresini yazdım user name’e root ve altınada şifresini yazdım. Bismillah diyerek Login diyorum bakalım ne olacak.

Not: Bağlantı sorunları ile uğraşmamak için bağlantı öncesinde sunucunuzun IP adresine veya ismine ping atarak ping komutuna cevap aldığınıza emin olunuz.

ESXiKurulumB2 (10)

Aşağıdaki gibi bir sertifika uyarısı çıkacaktır Ignore ile bu ekranı gecebilirsiniz. 

ESXiKurulumB2 (11)

İşte sonunda VMware ESXi 5.1 host sunucumuz karşımızda.  Aşağıdaki ekran lisans key henüz girilmediği için 60 günlük demo kullanımda olduğumuzu hatırlatıyor. Almış olduğunuz lisans keylerini girdikten sonra bu uyarı birdaha çıkmayacaktır. 

ESXiKurulumB2 (12)

Inventory icon’una tıklayalım ve sunucumuzu yönetebileceğimiz bölüme geçelim.

ESXiKurulumB2 (13)

ESXi 5.1 Yönetim konsolumuz aşağıdaki gibidir. Bundan sonra buradaki ana menüler ve altındaki alt bölümlerdeki yardımcı araçlar ile ESXi Host sunucumuzu yöneteceğiz.

Ana ekran 3 bölümden oluşmaktadır, Sol taraftaki ekranda şuanda üzerinde çalıştığımız ESXi Host sunucumuzun adını veya IP adresini görebilirsiniz.

Sağ taraftaki ekranda yönetim için gerekli olan tabları görebilirsiniz 2 tabımız yönetim tabındaki ilk başlığımız Getting Started tabı seçilidir ve görünümü aşağıdaki resimdeki gibidir. Resimde gözükmeyen alt kısımdaki  basic tasks seçeneği altında ise sanal sunucu oluşturmak için gerekli olan butonları görebilirsiniz.

Ana ekrandaki 3 ana tabımız en alttaki Recent Tasks kısmında ise yapılan o anda yapılan işlemlerin durumunu bitince’de en son yapılan işlemlerin ne durumda olduğunu tamamlanıp tamamlanmadığını görebilirsiniz. Bu bölüm sunucunuzu yönetirken ençok izleyeceğiniz pencere olacaktır diye düşünüyorum.

Bu ilk ekrandaki çizilmiş olan resim kurmuş olduğumuz yapıyı özetliyor.  Şuandaki yapıda henüz kurulumunu yapmadığımız resimde en üstte belirtilen Virtual Machine(sanal sunucularımız) yok henüz,  onlarıda birazdan kuracağız inşallah.       

Getting Started Tabı:

ESXiKurulumB2 (14)

Bu ekranları tanımaya devam edelim.

Sol menu’de gözüken sunucumuz üzerinde mouse sağ tuşuna bastığımızda yapabileceğimiz işlemler ise aşağıdaki resimdeki gibidir.

Bu seçeneklerin isminden ne işe yaradığı kolayca anlaşılıyor ama ben yinede bildiğim kadarı ile açıklamaya çalışayım.

New Virtula Machine : Host üzerinde yeni bir sanal makina oluşturma işlemlerini başlatır.
New Resource Pool : Yeni bir kaynak eklemek için kullanılır.
Enter Maintenance Mode : Sunucuyu bakım moduna alır. Bu moda’a alındığında üzerindeki makinalar bu ortamda kapatılacaktır eğer yedekli bir ortam varsa üzerinde çalışan sanal sunucular diğer ESXi host sunuculara canlı olarak taşınacaktır.
Rescan for Datastore : Disk alanlarını bulabilmek için tüm data store bağlantıları üzerinde tarama başlatır.
Add Permission : Yetki verme bölümünü açar.
Shut Down : Sunucu kapatır.
Reboot : Sunucu restart edilir.
Report Summary : Genel rapor bölümü açılır.
Report Performance : Genel Performans raporları bölüüm açılır.
Open in New Windows : Sunucuyu yeni bir pencere’de açar.

ESXiKurulumB2 (15)

Summary Tabı:

Sol taraftaki General başlığı altında sunucumuzun fiziksel mevcut kaynaklarını, Resources başlığı altında sunucumuzun CPU, RAM ve Disk alanlarının kullanım durumlarını, Network swichlerinin isimlerini ve tiplerini görebilirsiniz.

Fault Tolerance başlığı altında eğer bu özelliği kullanarak sunucularımızı yedekliyorsak bu sunucuların durumunu görebilirsiniz. Fault tolerance bir sanal sunucunun anlık olarak saniyesi saniyesine başka bir sanal sunucu üzerine yedeklenmesi demektir kısaca. Ileride daha detaylı anlatacağım bunların hepsini.  

ESXiKurulumB2 (16)

Host Management: Eğer ortamımızda birden çok ESXi Host sunucu var ve bunlar yedekli çalışması için gerekli lisanslarınız varsa bunları yöneten bir Vcenter isimli sunucu kurulmuş olması gerekecektir.

Eğer ESXi host sunucumuz bir vcenter sunucuya bağlanmış onun tarafından yönetiliyor ise bu bölümde vcenter sunucu ismini göreceksiniz. Böyle bir ortamda ESXi hostlarınız üzerine direk bağlanarak değil Vcenter sunucusu üzerinden bağlanarak yönetmenizi tavsiye ederim zaten vcenter’a bağlı bir ESXi host sunucuya direk bağlandığınızda bu konu ile alakalı bir uyarı alacaksınız.

Commands başlığı altında ise sunucumuz üzerinde yeni ssnal bir makina oluşturma, restart, shut down, maintenance mode ve yeni resource pool tanımlamalarını yapmak için gerekli olan yardımcı butonlar vardır.

ESXiKurulumB2 (17)

Virtual Machines tabı altında bu sunucu üzerinde çalışan sanal makinaları ve kullanmış oldukları fiziksel kaynak miktarlarını topluca görebilirsiniz.

ESXiKurulumB2 (18)

Resource Allocation tabı altında fiziksel sunucu üzerinde bulunan mevcut donanım kaynaklarının nekadarının hangi sanal sunucular tarafından kullanıldığını ve boşta bulunan fiziksel kaynaklarını topluca görebilirsiniz.

ESXiKurulumB2 (19)

Performance tabında ise ihtiyacınız olabilecek tüm perfromans değerlerine anlık olarak erişebilirsiniz.  

ESXiKurulumB2 (20)

Configuration bölümü en önemli ve detaylı bölümdür diye tanıtabilirim. Bu bölüm’de fiziksel ESXi 5.1 host sunucumuzun tüm ayarlarını yapabileceğiz.  

ESXiKurulumB2 (21)

İki ana bölümden oluşan (Hardware ve Software) bu bölüm altındaki tüm başlıklar aşağıdaki resimdeki gibidir, bu bölümlerin hepsini detaylı bir şekilde bir sonraki makalemde bulabilirsiniz.

ESXiKurulumB2 (22)

Local Users & Groups ESXi host sunucumuzu yönetecek kullanıcı hesapları ve gruplarını bu bölümde oluşturup herkese ayrı ayrı yetkiler tanımlayabilirsiniz.

ESXiKurulumB2 (23)

Events bölümü altında sunucumuz üzerinde oluşan olaylar sonrasınsa oluşan tüm bilgilenrime mesajlarını bulabilirsiniz. Ne zaman ne olmauş, hangi kullanıcı ne yapmış bulabileceğiniz bölüm burasıdır.

ESXiKurulumB2 (24)

En son tabımız olan Permissions tabında ise mevcut kullanıcı hesaplarının yetkilerini görebilir ve değiştirebilirsiniz.

ESXiKurulumB2 (1)

ESXi Host sunucumuza nasıl bağlanacağımızı bu makalemde anlatmaya çalıştım. Bir sonraki makalemde configuration bölümündeki ayarları anlatıp gerekli ayarların nasıl yapıldığını anlatıyor olacağım. Bir aksilik olmaz ise bu makale serisinin 4 veya 5 bölümünde sanal bir makina nasıl oluşturulur bu işlemlerini anlatıyor olacağım.

Faydası olması dileklerimle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.