VMware Sunucu Yükseltme Öncesi Donanım Uyumluluk Kontrolu

By | 21/07/2018

Merhaba arkadaşlar,

Bu dökümanda sizlere VMware Labs tarafından hazırlanan ve VMware ortamlarınızda çalışan fiziksel sunucularınızı yeni çıkan üst bir versiyona yükseltmeden önce yapmanız gereken kontrolleri sizin adınıza hızlıca yaparak, ESXi host sunucularınızın yeni versiyona uyumluluk durumlarını otomatik olarak kontrol ederek raporlayarak sizlere zaman kazandırabilecek bir yazılımı nasıl kullanacağınızı anlatmaya çalışmak istiyorum.

Yazılım internet bağlantısı olan bir ortamda ESXi host sunucuzun donanım ve driver durumlarını VMware Compatibility Checker sitesindeki verileri kullanarak oradaki kaynaklar’a göre kontol edip size ilgili sunucunun yeni versiyona uyumlu veya uyumlu değil, şu donanımın driver veya firmware versiyonuna şuna yükseltilirse uyumlu olur gibi net bilgiler sunarak sizin manuel olarak oldukca uzun bir zamanda çıkartabileceğiniz raporu dakikalar içerisinde almanızı sağlayarak zaman kazandırmayı hedeflemektedir. Raporları anlık olarak görüntüleyebilir veya isterseniz bir .scv file veya .html file içerisine’de toplu olarak’ta çıkartabilirsiniz.

Aracımızın adı ESXi Compatibitiy Checker, Linkteki adresten indirip, yazılım için gerekli olan komponentleri bilgisayarınıza kurduktan sonra hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. ( https://labs.vmware.com/flings/esxi-compatibility-checker#summary )

Modul kullanımı oldukça kolay ve genelde VMware’in bu tip toolları genelde çok kolay kurulur ve çalışır, ama bu tool için Python kurulumu vs gerekiyor biraz karmaşık işlemleri var, bende baya uğraştıktan sonra Mert ÖZER (Yazılım and Network Mühendisi) kardeşimin yardımları ile çalıştırabildim, bu sebeplede bu makaleyi paylaşıp benim gibi Python sorununa takılan arkadaşlarımıza yardımcı olmak istedim.

Tool’un kurulumu için gerekli olan tüm componentleri yukarıdaki linkte bulabilirsiniz.

İlk başta başta sistemimize Python yazılımını kurmamız gerekiyor, ama bahsettiğim sorunlar Python kurulumu uygun yapılmazsa karşımıza çıkıyor zaten. Python’u kurarken otomatik kur deyip next next ile kurarsak sorunlar yaşıyoruz ve hiç ilerleyemiyoruz, Python kurulumunda Özel kurulum seçip karşımıza gelecek olan aşağıdaki Advanced Options ekranında Add Python to environment veriables seçeneğini seçip kurulumu yaparsak bundan sonrası çok daha kolay oluyor bizim için.

Python kurulumunu aşağıdaki linkten indirip başlatalım, kurulumda dikkat etmeniz nokta Custom kurulum olarak kuruluma devam etmek ve Advanceed Options ekranında Add Python to environment veriables seçeneğini seçerek kurulumu tamamlamak.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Resim-01 ekranı sadece Customize install seçeneğinde karşımıza çıkıyor, burada kullanılan kurulum location adreside önemli, eğer buradaki adresi değiştirirseniz bu kurulum bittikten sonra pyton komutları ile yükleyeceğiniz diğer modüllerin yüklenebilmesi için Command Prompt ekranında bu folder’in bulunduğu kullanıcı hesabı altında çalışıyor olmanız gerekiyor.

Bizim örneğimizde Administrator user’i ile kurulumu yaptığımız için C:\Users\Administrator\ folder’i diğer kurulumların yapılabilmesi için çalışılacak adres olarak kullanılmalıdır.

https://www.python.org/downloads/release/python-365/


Resim-01

Python kurulumu sonrasında bilgisayarınızı restart ediniz, Bilgisayarınız yeninden açıldıktan sonra ihtiyacımız olan diğer modullerin kurulumu için gerekli olan komutları Windows 10 işletim sistemimizde Command Prompt’u erişip biraz önce Python yazılımı kurulumunu yaptığınız kullanıcı hesabı adresi içerisinde çalıştırmamız gerekiyor.

C:\Users\Username\

İhtiyacımız olan diğer modulleri aşağıdaki komutlar ile kurulumunu sağlayabilirsiniz;

C:\Users\Administrator\python -m pip install pyvmomi
C:\Users\Administrator\python -m pip install crypto
C:\Users\Administrator\python -m pip install pyopenssl

Bu üç komutuda çalıştırıp modullerin kurulumunu tamamlandıktan sonra, komutların sonunda pyton’un güncel bir versiyonu olduğu uyarısı gelebilir, eğer isterseniz pyton’un update’i için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

python -m pip install –upgrade pip

VMware sunucularımızın yeni versiyonlardan birisine yükseltilebilmesi için uyumluluk durumlarının analiz edilebilmesi için altyapımız hazırladık, şimdi VMware sanallaştırma ortamımıza bağlanıp uyumluluk durumumuzu kontrol edelim.

Command Prompt’u açalım ve VMware fillings sayfasından indirmiş olduğumuz compchecker.py dosyasının bulunduğu dizinimize erişelim, ve burada compchecker.ch isimli bach’imizi aşağıdaki resimdeki örnekteki gibi çalıştıralım.

Bu komut ile direk ESXi host sunucunuza’da bağlanıp tek bir sunucuyu kontolde edebilirsiniz, ortamdaki tüm sunucularınızı kontrol edebilemk için ortamı yöneten vCenter sunucusunada bağlanabilirsiniz.

Komutu aşağıdaki örnekteki gibi çalıştırılmalıdır.

C:\compchecker\compchecker.py -s VC-or-ESXi-Hostname -u Username

compchecker.py -s 10.10.10.11 -u root

Hosts  komutu ile bağlı olunan sistemdeki sunucular listesi alınabilir. Biz direk bir sunucu üzerine bağlandığımız için tek bir sunucu listelendi.

Host 1  komutu ile 1 numaralı host üzerine erişip, hardware komutu ile bu sunucu üzerindeki donanımlar ve driver’ların listelenmesi sağlanabilir.

Comp -s komutu ile sunucumuzun uyumluluk raporunun çıkartılması sağlanabilir. Aşağıdaki resimdeki bizim bu testi yapmış olduğumuz sunucumuzun zaten ESXi 6.7 versiyonuna yükseltilmiş durumda olduğu görebilirsiniz, fakat IO Device için daha güncel bir driver’ın üreticisi tarafından yayınlandığı bilgisini görüntülenir, bu driver ile ilgili bilgilerin detaylarını görmek için VMware Compatibilty guide sitesindeki ilgili linki yine burada görebilirsiniz.

Upgrades ile sunucunuzu hangi versiyonlara yükseltebileceğinizi görebilirsiniz. Aşağıdaki resme göre bizim sunucumuz da yüklü versiyonun daha üstü yayınlanmamış henüz.

Yazılımı indirdiğimiz VMware Fillings sayfasındaki ekran görüntüleri aşağıdaki gibidir. Burada ESXi 6.0 ve 6.5 versiyon kurulu sunucular için çıkan raporu görebilirsiniz.

Aşağıdaki linkte ürünün kullanımı hakkında çok kısa ama detaylı bir video var, bunu izlemenizi tavsiye ederim. Bu Video’da raporun dışarı .csv ve .html olarak nasıl çıkartılabileceğide net olarak anlatılmış.

https://www.youtube.com/watch?v=24VbK2e2_qY

Diğer kullanabileceğiniz komutlar için help komutu size yardımcı olacaktır.

Faydası olması dileklerimle.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.