VMware ESXi 6.0 Sunucu ESXi 6.5 Versiyonuna Kurulum Medyasız Yükseltme (CLI – Online Upgrade)

By | 28/10/2017

Merhaba arkdaşlar bu makalemizde sizlere elimizde herhangi bir medya olmadan ESXi 6.0 versiyon işletim sistemi yüklü ESXi host sunucularınızı internet erişebiliyorlar ise komut satırı üzerinde kullanacağımız komutlar ile nasıl ESXi 6.5 versiyonuna yükseltebileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Burada anlatılan işlemi sorunsuz yapabilmemiz için ESXi host sunucularınızın internete sorunsuz erişimi olması gerekiyor.

İşlemlere başlamadan önce Cluster ortamında çalışan ESXi Host sunucularının maintenance moda alınması uygun olacaktır.

Bu çalışmada kullandığımız ESXi host sunucumuzun konsol görüntüsü aşağıdaki gibidir. Bu ekranda da görebileceğiniz gibi sunucumuz üzerinde ESXi 6.0.0 (3620759) versiyonu çalışıyor.

1- ESXi 6.0 sunucumuza uzaktan bağlantı yapabilmek için SSH servisini çalıştırıp SSH erişimini açalım.

Putty ile uzaktan sunucumuza bağlanabilmek için sunucumuza vSphere Client yazılımı ile son kez bağlanalım ve SSH Enable (Start Edelim) Edelim.
Neden son kez bağlanıyoruz? VMware ESXi 6.5 versiyonu yüklü sunucularımıza ve vCenter ürünlerine artık vSphere Client yazılımı ile bağlantıya izin verilmiyor, bir web browser üzerinden sunucularımıza bağlanıp yöneteceğiz artık.

SSH Servisi seçili ilken Options’a basalım.

Açılan ekranda Start butonu ile servisi çalıştıralım. Startup poliçilerini değiştirmeyelim bu sayede sunucumuz restart edildiğinde SSH yeniden kapalı olacaktır.

SSH Servisimiz Running duruma geldi ise Putty programı ile SSH portu üzerinden ESXi sunucumuza bağlanabiliriz.

2- Putty yazılımı ile sunucumuza SSH bağlantısı yapalım.

3- İnternet üzerinden en güncel versiyonlara ait kurulum dosyalarını görüp indirebilmemiz için sunucumuzun firewall’una httpClient’a izin veren bir kural ekleyelim.

esxcli network firewall ruleset set -e true -r httpClient

 

4- VMware Update sitesi üzerindeki upgrade dosyalarını görmek için aşağıdaki komut ile kurulum dosyaları listesini görelim.

esxcli software sources profile list -d https://hostupdate.vmware.com/software/VUM/PRODUCTION/main/vmw-depot-index.xml | grep -i ESXi-6

Yükseltme için kullanabileceğimiz update dosyaları yukarıdaki resimdeki gibi listelenecektir.

Biz yukarıdaki resimde işaretlediğimiz ESXi 6.5 versiyonunu sunucumuza kurmak istediğimiz için bu dosyanın adını kullanarak aşağıdaki komutu yazalım ve download ve yükleme işlemini başlatmış olalım.

esxcli software profile update -p ESXi-6.5.0-20171004001-standard -d https://hostupdate.vmware.com/software/VUM/PRODUCTION/main/vmw-depot-index.xml

Dosyaların indirilmesi ve yüklenmesi işlemi internet hızınıza göre değişecektir ama en fazla 5 dk içerisinde bitecektir diye düşünüyorum. Yukarıdaki resimdeki gibi yükselme işleminin sorunsuz bittiğine dair bilgilendirme gördüğünüzde yükseltme işlemi sorunsuz tamamlanmış demektir.

5- İşlemlere başlamadan önce İnternet erişimi için açtığımız firewall kuralımızı tekrar kapatalım ve sunucumuzu restart edelim.

esxcli network firewall ruleset set -e false -r httpClient

reboot

Sunucumuz yeniden açıldığında aşağıdaki resimdeki gibi ESXi 6.5.0 (6765664) versiyonu ile açılmış olduğunu görebilirsiniz.

ESXi 6.5 Host sunucularınıza artık vSphere Client ile bağlanamayacaksınız, ESXi host sunucumuza bir web browser üzerinden bağlanabilirsiniz artık. Deneyelim …

Faydası olması dileklerimle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.