Exchange Server 2013 Sizer Tool (HP)

By | 02/08/2014

Merhaba arkadaşlar,

Bu makalemde sizlere Exchange Server 2013 kurulumu öncesi planlama aşamasında kullanabileceğiniz Exchange 2013 için ihtiyacınız olan sunucu ve storage konfigürasyonu yapısını çıkarmakta sizlere yardımcı olacak HP Sizer Microsoft Exchange Server 2013 yazılımını tanıtmaya çalışacağım.

Yazılımı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://h71019.www7.hp.com/ActiveAnswers/cache/70255-0-0-225-121.html

Programı indirdikten sonra Exchange2013_Sizer.exe dosyasını çalıştırarak kurulumu başlatalım.

Exchange_Sizer_01

Next ile ilerleyelim.

Exchange_Sizer_02

Yazılım sözleşmesini kabul edelim.

Exchange_Sizer_03

Organizasyon bilgilerini girelim.

Exchange_Sizer_04

Kurulum lokasyonunu seçelim ve ilerleyelim.

Exchange_Sizer_05

Install ile yazılım kurulumunu başlatalım.

Exchange_Sizer_06

Kurulumumuz sorunsuz olarak tamamlandı.

Exchange_Sizer_07

Desktop’unuzda programın iki adet ikon’u oluşturulacaktır. HP Sizer for Microsoft Exchange Server 2013 ve HP Storage Sizing Tool.

Exchange_Sizer_08

HP Sizer for Microsoft Exchange Server 2013 açalım, ilk açılışta bir profil yaratmamızı isteyecektir. Bu akrana bir isim, mail adresi ve bulunduğunuz ülkeyi şeçerek devam edelim.

Exchange_Sizer_09

HP Sizer for Microsoft Exchange Server 2013 Ana sayfası aşağıdaki resimdeki gibidir. Build Your Own Solution altındaki Build butonu ile hesaplama aracını çalıştırabilirsiniz.

Exchange_Sizer_10

Oluşturulan hesaplama aracı penceresi altında Inroduction bölümünde hesaplama aracını yazılımı nasıl kullanabileceğinize dair bilgiler verilecektir.

Exchange_Sizer_11

Next ile bir sonraki pencereye geçtiğinizde Exchange site DAG yapısı bilgilerini girmeniz istenecektir. Bir adet site ve bir adet DAG üyesi sunucu tanımladım ben.

Exchange_Sizer_12

Bir sonraki aşamada size mailbox profillerini eklemeniz istenecektir. En detaylı bölüm burası aslında. New ile ilk profil oluşturma işlemini başlatalım.

Exchange_Sizer_13

Profile oluşturma ekranı aşağıdaki gibidir. Mailbox boyutu, Mail kurtarma seçenekleri, Deleted item recovery, bu tip mailboxların kullanacakların Outlook versiyonu ve kullanıcı sayısı yüzdesi, blackberry kullanım oranı, Outlook voice kullanıcı oranı ve arşivlemenin kullanılıp kulanılmayacağı ile ilgili bilgileri doldurup profili kaydedebilirsiniz.

Exchange_Sizer_14

Exchange_Sizer_15

Birden fazla çeşitte kullanıcı profiliniz olacak ise buraya tek tek bu profilleri tanımlayınız. Next ile ilerleyiniz.

Exchange_Sizer_16

Profile Assigment bölümünde oluşturmuş olduğunuz kullanıcı profillerinin hangi sunucuda ne kadar olacağını ve pasif kopya sunucularında kac farklı kopyasının tutulacağını belirleyebilirsiniz.

Exchange_Sizer_17

Database / Mailbox options bölümünde sunucu başına kullanıcı sayısını seçebilirsiniz ve disk kullanımı ile ilgili bölümleri düzenleyebilirsiniz.

Exchange_Sizer_18

Site Role Options bölümünde sunucular üzerindeki rolleri nasıl kullanacağımızı seçebiliriz.

Exchange_Sizer_19

Site Virtualization Options bölümünde ise eğer sanallaştırma platformu kullanacak iseniz kullanacağınız sanallaştırma platformunu seçebiliriz.

Exchange_Sizer_20

Site Mailbox Backup Options bölümünde yedekleme ortamınız hakkında bilgileri ekleyebilirsiniz.

Exchange_Sizer_21

Role Server Options bölümünde her exchange server sunucunuz için kullanmak istediğiniz sunucu tipini, cpu modelini ve tipini kendiniz manuel belirleyebilirsiniz. Yedeklilik için yedekli power suplay Ethernet tipini bu ekranda manuel olarak seçip ilerleyebilirsiniz isterseniz.Ben sadece power supplay ve fan yedekli olsun seçerek devam ettim.

Exchange_Sizer_22

Role storage options bölümünde storage ve disk tiplerini manuel belirleyebilirsiniz isterseniz. Sizer recommendation ile bu seçimi HP sizer’a bırakabilirsiniz. Finish ile eklediğimiz bilgiler ışığında ihtiyacınız olan server ve storage kaynak ihtiyacını görebilirsiniz artık.

Exchange_Sizer_23

Solution Alternatives altında eklemiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda ihtiyacınız olan server ve storage bilgileri ve yaklaşık maliyeti hesaplanacaktır.

Exchange_Sizer_24

Bu aracı ihtiyaç halinde kullanarak kurulum öncesinde ihtiyacınız olacak olan sunucu ve storage bilgilerini çıkartarak, bu çıkan sonuca göre server storage alımı gerçekleştirerek kurulum yaptığınız ortamın istediğiniz performansta çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Faydası olması dileklerimle.

Recep YÜKSEL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.