SQL Server 2008 R2 Express Management Studio Kurulumu

By | 09/05/2014

Merhaba arkadaşlar,

Bu makalemde sizlere SQL Server 2008 R2 Express Edition kurulu sunucularınız üzerinde SQL Management Studio yönetim arabirimi yok ise bu yönetim arayüzünü yükleyip SQL Database dosyalarınızı nasıl yönetebilirsiniz bunları anlatmaya çalışacağım.

Bu makalemde test ortamımda çalışan sunucumuz üzerinde SQL Server Express 2008 R2 versiyonu yüklüdür, fakat SQL Management Studio yazılımı bulunmamaktadır.

Benim bu sunucumda yüklü SQL Database dosyaları üzerinde bazı işlemler yapmam gerekiyor gerekiyor, ama SQL Server yönetim konsolu olmadığı için herhangi bir işlem yapamıyorum. Internetten SQL Management Studio yazılımını içeren kurulum dosyasını indirip sunucum üzerine yükledikten sonra database yönetim işlemlerimi yapabileceğim.

Aşağıdaki link’deki SQL Server 2008 R2 Express Management Studio kurulum dosyasını indirebilirsiniz.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=22985

SQL Server 2008 R2 Management Studio kurulum dosyası aşağıdaki gibidir.

SQL_MAN_STU_1

Bu kurulum dosyasını çalıştırdığınızda sıfırdan kurulum yapıyormuş gibi New installation or add feture an existing installation seçeneği ile kurulumu başlatınız. 

SQL_MAN_STU_2

Sonraki ekranda Installation Type bölümünden New Installation or add shared features bölümünü seçmeniz gerekiyor, bu bölümde alttaki seçenek ile devam ederseniz yani bu sunucunuzda kurulu mevcut SQL Instance’i seçerek devam ederseniz managament studio kurulum seçeneği karşınıza gelmeyecektir.

Not: Buradaki ekranda gözüken instance name’i not alınız. SQL Server’a bağlanırken bu isme ihtiyacınız olacaktır. Bizim test ortamında yüklü Instance Name VIM_SQLEXP bunu not ediyorum. 

SQL_MAN_STU_3

Microsoft Lisans sözleşmesini onaylayınız.

SQL_MAN_STU_4

Karşınıza gelecek olan Feature Selection bölümün altındaki Management Tools – Basic modulü seçeneğini işaretleyip kuruluma devam ederseniz SQL Server Management Tools bilgisayarınıza kurulacaktır.   

SQL_MAN_STU_5

Kurulum sorunsuz biterse aşağıdaki ekranı görmeniz gerekiyor.

SQL_MAN_STU_6

Microsoft SQL Server 2008 R2 altında SQL Server Management Studio kısayolunu kullanarak SQL Server yönetim ekranınızı açabilirsiniz.

SQL_MAN_STU_7

Mevcut yüklü SQL Instance’a erişebilmek için aşağıdaki resimdeki gibi erişim bilgileri yazmalısınız. Yukarıda biz bu sunucuda yüklü Instance Name’I not almıştık. Server Name kısmına sunucumujzun adını ve SQL instance name’ini aşağıdaki gibi yazdıktan sonra sunucunuza bağlanabilirsiniz.

Sunucu Adı\SQL Instance Name
VCENTER55\VIM_SQLEXP

SQL_MAN_STU_8

Mevcut yüklü çalışan SQL Database dosyalarını aşağıdaki gibi görebilirsiniz artık.

SQL_MAN_STU_9

Faydası olması dileklerimle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.