SCCM 2012 R2 Imaj Dağıtımı – Data Diskini Koruma

By | 10/04/2014

Merhaba arkadaşlar,

Bugün SCCM 2012 R2 ile imaj dağıtımı yaparken ihtiyacınız olabilecek bir özelliği sizlerle paylaşmak istiyorum.

Imaj dağıtımı yapmak istediğiniz ortamınızda çalışan client bilgisayarlarına SCCM üzerinden imaj dağıtma projesi yapıyor olabilirsiniz. Ortamınız örnek olarak şöyle olabilir, Ortamızda çalışan client bilgisayarları üzerinde 1 adet fiziksel disk ve 2 adet disk partition var. Bu disk bölümleri client tarafında C ve D olarak ayarlanmış odsun. Siz C:\ diskinde işletim sistemini tutuyorsnuz ve D:\ diskinde ise kullanıcının datalarını tutuyor olabilirsiniz.

Biz C:\ diskindeki hiçbir bilginin yedeğini almadan direk C:\ formatlayıp yeni imaj’i bu bilgisayarlara dağıtmak ve D:\ diskine hiç dokunulmamasını istiyor isek imaj dağıtımı yaptığımız Task Sequence üzerinde aşağıdaki düzenlemeyi yapmamız gerekmektedir.

Install Operating System altında Apply Operating System seçili iken en alttaki Select the location where you want to apply this operating system kısmında Destination Specific disk and partition olarak seçip Disk 0 Partition 1 olarak seçilmelidir.

Bu şekilde bir ayar yaptığımızda 0 numaralı disk üzerinde 1’inci partition (Yani C) formatlanıp işletim sistemi imajı buraya yüklenecektir. Partition 2 yani D:\ diskiniz hiç dokunulmayacaktır, işletim sistemi kurulumu sonrasında bu disk yine D:\ diski olarak kullanıcı bilgisayarında gözükecektir. 

 

SCCM2012Deploy

Not: Bu işlemleri gerçek kullanıcı bilgisayarları üzerine göndermeden önce test ortamında gerekli tüm testleri yapmanızı, client bilgisayarı tarafında Disk partition yapısını kontrol etmenizi ve işletim sistemi yüklü olan diskin (C:\) 0 ‘nci diskin 1 partitionunda yüklü olduğundan emin olmalısınız. Aksi durumda data kayıpları yaşamanız muhtemeldir. 

Faydası olması dileklerimle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.